ריקודי בטן

רקדנית הבטן פיפי עבדו

תגובות חזור

פיפי עבדו היא אחת הרקדניות המפורסמות ביותר והמשפיעות ביותר על הריקוד כפי שהוא כיום. יש לה אישיות בולטת על הבמה ומחוצה לה. היא אשת עסקים מעולה, יש לה 6 מנהלים והיא מבלה זמן רב בבתי משפט. היא תמיד מופיעה בחדשות ולכל מקום שהיא הולכת מלווים אותה שומרי הראש שלה. פיפי נחשבת לאחת הנשים העשירות במצריים, יש לה אלפי חליפות ריקוד, מכוניות מרצדס רבות ושני בתים על הנילוס. 

פיפי גדלה בכפר מחוץ לקהיר,אביה היה שוטר ואימה נשארה בבית עימה ועם עוד 5 אחים ואחיות ו6 אחים נוספים מהנישואים הקודמים של אביה. תאריך הלידה שלה אינו ידוע (היא לא מנדבת את המידע כמו הרבה נשים) אך ידוע שהיא מזל שור. שמה המקורי הוא אטיאת.
כשהיתה ילדה צפתה בכוכבות הגדולות רוקדות ריקודי בטן  על המרקע וחיקתה כל תנועה שלהן, היא אהבה במיוחד את תחיה קריוקה ונעימה עאקף ושהיתה הולכת לקולנוע עם אימה היא היתה קמה ורוקדת בזמן הסרט עם הכוכבות הגדולות. פיפי טוענת שאף מורה לא לימדה אותה דבר וכל התנועות באות לה מבפנים. היא מספרת שתמיד ידעה שהיעוד שלה בחיים הוא להיות רקדנית. היא לא הלכה לבית ספר ולמדה קרוא וכתוב ואנגלית בכוחות עצמה.
פיפי היתה נחושה להיות רקדנית. בגיל 12 ברחה מהבית עם שכנתה שהיתה רקדנית בלהקת פולקלור, בסוף הוריה השתכנעו וכשהיתה בת 13 היתה סולנית הלהקה. היא היתה גבוהה ומפותחת יחסית לגילה ונראתה כמו דוגמנית ובגיל 13 כבר הופיעה בחתונות בסביבת הכפר בו גרה. הוריה תמכו בה להופיע וליוו אותה להופעות, הכסף שהרוויחה עזר למשפחה להתקיים. בגיל 14 אולצה להתחתן אך הנישואים לא נמשכו זמן רב.

פיפי עבדו

כשגדלה קצת החלה להופיע  במלונות חמישה כוכבים ובסרטים בנוסף לאירועים פרטיים .(אפשר לראות וידאו של פיפי עבדו רוקדת בסרט בתחילת דרכה).
שהיתה בת עשרים הופיעה בריקוד סולו כחלק מהופעה גדולה ובקהל היו עשירים מארצות המפרץ שבאו לחופש למצריים. ההופעה היתה הצלחה גדולה ונתנה לה דחיפה גדולה לקריירה. היא הופיעה בתיאטרון ובסרטים אך לאט לאט תפקיד הרקדנית כבר לא היה קיים בקולנוע בניגוד לפריחה שהיתה בשנות ה-50.
הזמן בו פיפי החלה את הקריירה לא היה זמן אידיאלי לרקדניות בטן.  בשנות ה-70 המוקדמות, עם התחזקות האסלם, נהיתה מצריים שמרנית יותר לאחר תקופה ארוכה של מתירנות שבה הריקוד היה חלק מרכזי מהתרבות המצרית. באותה תקופה חל איסור על רקדניות מצריות לרקוד במועדוני לילה ורקדניות זרות קיבלו את העבודה. בשנת 1977 שרפו מוסלמים קיצוניים 12 מתוך 14 מועדוני לילה ברחוב הפירמידות בהם הופיעו רקדניות בטן.

לפיפי עבדו יש אישיות בולטת על הבמה ומחוצה לה. היא אשת עסקים מעולה, יש לה 6 מנהלים והיא מבלה זמן רב בבתי משפט. היא תמיד מופיעה בחדשות ולכל מקום שהיא הולכת מלווים אותה שומרי הראש שלה. בשנת 1992 הואשמה שהכתה שוטר שנתן לה דוח על מהירות מופרזת. היא מרוויחה הרבה מאוד כסף מהעבודה שלה ונחשבת לאחת הנשים העשירות במצריים, יש לה אלפי חליפות ריקוד, מכוניות מרצדס רבות ושני בתים על הנילוס. היא היתה נשואה 5 פעמים. בעלה החמישי הוא איש עסקים פלשתינאי והם נישאו בשנת 1985. לפיפי יש שלוש  בנות שהצעירה מבניהם היא מאומצת, היא אימצה אותה לאחר שהיתה מאומצת ע"י תחיה קריוקה . פיפי עבדו ותחיה קריוקה היו חברות ופיפי העריצה אותה עוד מילדות לכן כשתחיה נפטרה היא אימצה את הילדה שלה שעוד היתה תינוקת ודאגה לה.

פיפי שנויה במחלוקת בחברה השמרנית של מצריים. מצד אחד היא מאוד מחוברת לתרבות המצרית והפולקלור ומצד שני היא יוצרת הרבה פרובוקציות. הרבה נשים במצריים העריצו אותה על כך שהיא אישה חזקה אך מנגד להרבה אנשים במצריים יש דעה לא טובה עליה בגלל מה שהיא מסמלת.
עם זאת פיפי היתה ידועה תמיד בתרומתה לקהילה ולאנשים עניים. בשנת 1997 בתקופת הראמאדן שבה נהוג לתרום לנזקקים, גופים אסלאמיים במצריים גינו כל תרומה שתתקבל מרקדנית בטן ובפרט מפיפי עבדו.


פיפי עבדו בהופעה

פיפי היא אחת הרקדניות המפורסמות ביותר והמשפיעות ביותר על הריקוד. היא ידועה בתנועותיה הנקיות והמשוחררות. שהיא רוקדת היא נינוחה, מצחיקה ומשעשעת (וידאו של פיפי משעשעת את הקהל) .סגנון הריקוד שלה מתאפיין בעיקר בכך שהיא מפרשת את המוזיקה בעזרת תנועות שחוזרות על עצמן כשהשינוי בריקוד קורה בהתפתחות של האוירה המשתנה של התנועה והרגש ולא על ידי קומבינציות תנועתיות. כך גם שהיא שהיא רוקדת לסולו תופים היא לא מתייחסת עם האגן לכל ביט. בריקוד שלה האגן הוא המרכז, הידיים שלה נינוחות ולא עושות הרבה ,הרעידות באות מהאגן ולא מהברכיים. שהיא רוקדת היא שרה את המילים של השיר. היא מאוד מחוברת לריקוד הבלאדי המצרי ולפולקלור של מצריים ונשארה נאמנה לו לאורך הקריירה. להופעותיה הוסיפה עזרים מהתרבות המצרית כמו הנרגילה ובכור (נגד עין רעה) ולפעמים עוברת עם הנרגילה ונותנת לאנשים בקהל לעשן (קטע מתוך הופעה של פיפי עבדו עם הנרגילה).

לפיפי סגנון ריקוד משלה וכל תנועה מוכרת, היא רוקדת בצורה שונה משאר הרקדניות. חלק מהתנועות שאופייניות לה הם השימי, תנועת אגן שהיא חצי שמונה וחצי עיגול, ניעות כתפיים, הליכות עם תנועת אגן למטה וכשהיא מסתובבת היא קופצת קפיצה קטנה לפני הסיבוב. פיפי בדרך כלל תלבש גלביה או שימלה, לעיתים תרקוד עם סאגאת כשהיא רוקדת בלאדי ולעיתים תרקוד עם  מלאיה או מקל סעידי (הרקדנית היחידה שמסובבת את המקל רק אחורה). כשהיתה פותחת את  ההופעה היתה לובשת חליפה של שני חלקים ולפעמים נכנסת לבמה עם צעיף (בריקוד המצרי אין הרבה להטוטים עם הצעיף ). היא יכולה גם להיכנס עם נעלי עקב לבמה בשביל הדאווין ואז להוריד אותם תוך כד הריקוד.
היא אוהבת לרקוד ליצירות קלאסיות ולשירים עממיים ולחגוג עם הקהל את האהבה למוזיקה אותה מנגנת הלהקה שלה, שמונה 40 נגנים ,זמרים וזמרות.

רקדנית בטן פיפי עבדו

בהופעותיה היא נותנת שואו , יש לה עוצמות בימתיות ויכולת וירטואוזית גדולה.
פיפי עבדו  יוצרת קשר אישי עם הקהל ובאמצע הריקוד היא להתחיל למחוא כפיים או לקחת את המיקרופון ולהתחיל לדבר עם הקהל , להתבדח איתו ולשיר. היא שולטת בנגנים שלה ביד רמה, היא לא דופקת חשבון ויכולה לסדר את החליפה שלה בזמן שהיא רוקדת, בזמן ההופעה היא מסתובבת בין האנשים ועולה על כיסאות ושולחנות וממש רוקדת בין האנשים (וידאו של פיפי בקטע בלאדי שבסופו רוקדת עם הקהל). כשהיא עושה שימי היא מסתכלת על הבטן שלה ומתפעלת מעצמה בזמן שרוקדת .למרות שנהייתה "סופרסטאר" תמיד היתה ידועה כנערת הכפר וכמי שבאה מהעם, היא רקדה לאנשים ונהנתה לתת להם את המתנה שהתברכה בה.

כשהתבגרה הריקוד שלה התאפיין בהליכות שונות ושימי ובהופעותיה שילבה יותר משחק ושירה ופחות ריקוד. פיפי עבדו הפסיקה להופיע בשנת 2004 , היא מרבה להתראיין בטלויזיה בה היא מספרת על חוויות שעברה בקריירה שלה ולשחק באופרות סבון בטלויזיה ובתיאטרון. בנוסף משתתפת בפסטיבלים ברחבי העולם ומלמדת ריקוד.

באחת הנסיעות שלי למצריים ראיתי אותה משתתפת בהצגה עממית. האנרגיות שלה זה דבר שאי אפשר לתאר במילים. יש חשמל באויר. כשהיא נכנסת לבמה, היא לא צריכה לרקוד או לדבר, היא פשוט מהפנטת ומצחיקה את הקהל. אני זוכרת שירדה מהבמה והסתובבה בין השורות אי אפשר היה לפספס את האש שבוערת בתוכה.
כיום הסגנון הפופולארי במצריים הוא הסגנון של רקדנית הבטן דינה שהוא רחוק מאוד מהסגנון של פיפי עבדו. הרקדנית היחידה שעוד רקדה בלאדי זו דנדש שהפסיקה להופיע לפני מספר שנים.

תגובות : רקדנית הבטן פיפי עבדו
למעלה
הוסף תגובה חדשה:
מת מת עליה
רוני קיסריהגב
איזה כיף תודה על המידע ועל הטעימות מעולמה של פיפי :)
מפת האתר
>