ריקודי בטן

ראיון עם יונה

תגובות חזור
12

אני רוקדת ריקודי בטן עשר שנים. אצל אילאיל אני נמצאת שנה, ורוקדת פעם בשבוע. הייתי קודם בכמה סטודיואים שונים והסטודיו של אילאיל שונה מכל מקום אחר שרקדתי בו. בכל סטודיו אחר שהייתי בו השיטה הייתה דומה: עושים תמיד את אותו חימום, ובמשך כל השיעור המורה מאלתרת - עומדת רוקדת, והתלמידים מחקים אותה, אין כוריאוגרפיות, ורוקדים לשירים פחות או יותר קבועים והכל אחרי המורה. ואז באתי לאילאיל. היה לי מאוד קשה בהתחלה, כי אף פעם לא למדתי כוריאוגרפיות, ובכל שיעור למדנו דברים חדשים, היה לי קשה מאוד לזכור, ולהתרגל לשיטה חדשה. הבנתי שצריך לעשות שיעורי בית. וגם הבנתי שאילאיל עצמה עושה שיעורי בית, זה משהו שהיה מאוד שונה ובולט אצלה, היא מכינה את השיעור, משקיעה, מתאמצת, חושבת הלאה, יוצרת משהו מובנה.

אילאיל לא רוקדת כל השיעור, היא מלמדת אותנו משפט ונותנת לנו לרקוד, היא נותנת לתלמידים את הבמה, והשיטה הזאת יוצרת הבדל עצום. שיטה שמאוד עוזרת למי שרוצה להופיע, כי היא נותנת כלים לבנייה עצמאית של ריקודים שלמים, ובכלל, שיטה שמאפשרת למי שרוצה, מכל סיבה שהיא, ללמוד באמת. בסטודיו של אילאיל מדובר בלמידה רצינית, אנחנו עובדים על ריקוד במשך תקופה המקבילה לסמסטר שלם, וצריך לעשות שיעורי בית, מדובר בלימוד רציני.

אילאיל ממציאה את עצמה כל פעם מחדש, אפילו כל חימום הוא שונה, וזה יוצר עניין, השיעורים אצלה טסים, תמיד אנחנו אומרים – מה, כבר נגמר?
כדי להשלים את חוויות הלימוד הרצינית, אילאיל עושה סדנאות העשרה של יצירת תלבושות, של הרצאות על הריקוד והתרבות וההיסטוריה שעומדת מאחוריו, היא נותנת לנו דיסקים של המוסיקה שאנחנו רוקדים לפיה, כדי שנכיר ונלמד. זה מאוד חשוב, כי אם את רוצה להיות מקצוענית את צריכה להכיר את ההיסטוריה של הריקוד, של הרקדניות, לראות תלבושות שונות, להיחשף. לפני אילאיל לא הכרתי שמות של רקדניות, תקופות שונות בריקוד. היא יוצרת משהו הרבה יותר שלם.
ככה לומדים אי אפשר ללמוד אחרת - לא בצורה רצינית.

אילאיל מעודדת את התלמידים שלה להופיע, שזה דבר מאוד נדיר אצל מורות. מורות אחרות לא מפרגנות ואילאיל ממש דוחפת את התלמידות שלה להופיע, להתפתח, ונותנת את הכלים שמאפשרים זאת; היא בונה ריקודים שאנחנו יכולים להופיע איתם, תלמידים באים ומתייעצים איתה איך לבנות את ההופעה, היא נותנת מילון מושגים שלם, למשל, בנושא של מקצבים. והיא הכי מפרגנת, ממש דוחפת.
הסטודיו של אילאיל נורא נעים, האווירה פשוט מדהימה. יש אנרגיה מאוד טובה בין התלמידים, תמיד יש אווירה טובה ותחושה של פרגון הדדי. אני מגיעה לפה ויש לי מצב רוח נהדר, אני מחכה לשיעור כל השבוע. כשהייתי בחופשת לידה ממש עשיתי טבלת ייאוש, התגעגעתי בטירוף. לבוא לפה זה פשוט שמחה. אני מרגישה שאני באה ולומדת.

אני מרגישה התפתחות אדירה ברמה המקצועית. אני רוקדת עשר שנים ואני לומדת פה כל הזמן, המון, המון, המון תנועות חדשות.
בבסיס השיטה של אילאיל עומד השחרור, ריקוד שהוא פחות נוקשה, יותר מצרי-בלדי, פחות מאמץ, הריקוד לא צריך לבוא ממאמץ. סגנון פחות קרוב לריקוד המערבי, יותר קרוב למצרי- זה הרבה יותר כיף, הרבה יותר אותנטי, זה הדבר האמיתי. אפילו המוסיקה שלה היא שונה, אצל אילאיל שומעים את הקלאסיקה.
בשיעור לכל אחד יש את המקום שלו, התנועה נראית שונה על כל רקדן, זה לא צריך להיות אותו דבר אצל כולם, זה לא יכול להיות אותו דבר אצל כולם. ואילאיל מעודדת אותנו שכל אחד ייתן את האופי שלו לריקוד.
אני חושבת שזה מקום מעולה למתחילים, מקום אידיאלי למי שאין לו שום בסיס ורקע. אילאיל פשוט מלמדת בצורה נכונה. אבל, זה לא קל זה דורש מאמץ, זה לא סתם לבוא ולענטז וללכת. זה לימודים רציניים.


 

תגובות : ראיון עם יונה
למעלה
הוסף תגובה חדשה:
מפת האתר
>