ריקודי בטן

ראיון עם טלי

תגובות חזור
1

הגעתי לאילאיל אחרי תקופה ארוכה שבה לא רקדתי. למדתי שנים ריקוד קלאסי, מודרני וג'אז. רציתי לחזור ולרקוד ממקום אחר, שעוד לא הייתי בו. רציתי תנועה אחרת וזה מה שקיבלתי אצל אילאיל.
אחד הדברים שהכי הפתיע אותי וגרם לי הנאה מרובה הוא העדר השליטה המלאה בתנועות הגוף. מתחילים תנועה , ונותנים לגוף להמשיך אותה. הגוף מגיב, עושה את שלו, והאפקט מושג מתוך שחרור. ההתייחסות הזאת לתנועה של גוף פתחה לי עולם חדש של אפשרויות תנועתיות. היכולת לשחרר את התנועה ולסמוך על הגוף מתחילה, כך אני מרגישה, בהעברת מרכז הכובד של הגוף אל אזור האגן. דבר זה לעצמו שינה את המהות של הגוף שלי בריקוד, ולא רק בריקוד.

התפיסה האחרת של הגוף ושל התנועה שלו מהווה עבורי קונטרה לא רק לתפיסת הגוף ולסוג התנועה שהתנסיתי בהם בלימודי הריקוד הקודמים שלי, אלא בכלל למוסכמות הגופניות והתנועתיות ששולטות בחברה שאנחנו חיים בה. אני מצאתי כבוד לגוף ולתנועה שיש בו, יכולת לתת לו להיות תוך ויתור על הצורך בשליטה מוחלטת ונוקשה על התנועה. גיליתי תנועה שמתבצעת מהבפנים של הגוף וניכרת בחיצוניותו בניגוד למסגרת של תנועה שנכפית על הגוף מבחוץ. מתוך ויתור על שליטה מסוג אחד מושגת שליטה מסוג אחר. המרחב התנועתי מתרחב, ונוצרת אפשרות לתנועה עדינה יותר ורבת רבדים. תנועה כזאת, הנעשית בקבוצה של נשים, היא חוויה של שיתוף באינטימיות גופנית, שגם היא דבר נדיר.
לוותר על שליטה והחזקה. לאפשר לגוף לספר את הסיפור שלו. איזו מין תנועה יש לי? כיצד אני מכירה את עצמי רוקדת? איך נראות התנועות שלי? באיזה שהוא שלב נאלצתי להפסיק לדעת איך אני רוקדת ולחכות ולראות מה ייצא.
זה נתן לי מרחב מחייה לריקוד שלא היה בי קודם.

יש עוד דבר ששימח אותי מאוד בריקודי הבטן וגרם לי להקלה פסיכולוגית של מצוקה ביחס לריקוד שלא ידעתי שקיימת בי, וגם לראייה מחודשת של ריקוד ותנועה בכלל. זו ההתייחסות לסיפור שקיים במוסיקה ובתנועה. הרבה עונג יש בחיבור של משמעות שנוצר בין צלילי המוסיקה, לתנועות הגוף, ולנפש.
השיעורים של אילאיל ערוכים יפה בהתאם לרמות השונות, תמיד קצת מעל, מאתגרים אותי ומשאירים אותי דרוכה. בתור תלמידה אני עדה לשינויים המתחוללים בה ובריקוד שלה. הריקוד שלה משתנה וחי. תנועות חדשות מופיעות יחד עם התייחסות אחרת לתנועות ותיקות, למוסיקה, דגשים אחרים, הבנות חדשות. אפשר לחוש בהתעניינויות שלה בפרק זמן מסוים. השפה התנועתית שלה מתעשרת וההתפתחות שחלה בה מורגשת גם לעומק וגם לרוחב: גם לעומק תנועה אחת בודדת וגם ברוחב הנושאים.

נעים לי וטוב לי בשיעורים. הם מעניינים, מאתגרים וגורמים לי הנאה. המגוון המצוי בהם מעודד אותי ומשאיר אותי סבלנית. אני יודעת שגם אם יש שיעור שלא כל כך מעניין אותי, יבוא אחר שיתאים יותר.
בשבילי זה כיף, כיף אמיתי, העשוי מאתגר, עניין, חיות וקלילות. לעשות חיים ברצינות.
 

תגובות : ראיון עם טלי
למעלה
הוסף תגובה חדשה:
מפת האתר
>