ריקודי בטן

שיעורים

תגובות חזור
עוד בנושאלימוד ריקודי בטן
בבסיס הגישה לפיה אני מלמדת עומדת ההנחה כי יש לתת לגוף להגיב לתנועה. החזקת הגוף לא מאפשרת לו להגיב ולכן יש לשחררו. מעין תהליך של יצירת דו שיח של אדם עם עצמו שמקורו חייב להיות בשחרור. לוקח זמן עד שמגיעים לשחרור ולדו-שיח עם הגוף כיוון שהוא דורש המון הקשבה לגוף. העיקרון המנחה הוא שחרור של הבטן שדרכו כל איבר מגיע למקום שלו; האגן נעשה יותר כבד, ההליכה נעשית יותר כבדה ונגררת. מהמקום של השחרור קורים דברים נפלאים. שיעור פתוח בחנוכה
מובן מאליו שהשחרור אצל כל אחד נראה אחרת כי כל אחד הוא אדם אחר ולכן אי אפשר לעבור את התהליך מתוך חיקוי, מהעתקה. אי אפשר למצוא את הזרימה האישית והאמיתית של הגוף שלי מתוך חיקוי של זרימה של גוף אחר, של מורה. וזוהי, לדעתי, כל המהות של הוראת ריקודי הבטן (מחול מזרחי), ולאורה אני מלמדת. התלמידים לא מחקים אותי רוקדת ריקודי בטן, אלא מוצאים את הריקוד שנמצא בכל אחד ואחת מהם.
אני מנסה ליצור אווירה בסטודיו שאינה מערבית, ליצור מעין בועה. מקום שאין בו רדיפה מערבית אחרי הכאן ועכשיו, אלא סבלנות. אני מאמינה שהריקוד בנוי קודם כל מסבלנות, שאם אנחנו מאוד רוצים משהו הוא לא יקרה עד שלא נרפה ממנו. כל השיעורים פה בנויים על ההבנה הזאת, דרך החיים הזאת, בנויים על לתת את הזמן, על לחוות את השנייה והרגע הנתונים.
 
הופעה בסטודיוכדי שיהיה זמן לתנועה  ולא לאלץ אותה לקרות, בכל שיעור אני מלמדת כמה תנועות, ווריאציות שלהן ולאחר מכן אני מאגדת אותן לקומבינציה. לאט לאט כל הקומבינציות האלה נעשות לריקוד. הכוריאוגרפיות מכניסות עניין לתהליך הזה ומאפשרות לתלמידים לעבוד על הדברים בשיעור ואחר כך גם בבית, יש להם משהו מובנה לעבוד עליו.
בכל שלב, מן ההתחלה, אני עוברת בין התלמידות מתקנת ועוזרת לכל אחת לפי הקצב שלה. אני באה מוכנה לשיעור עם מערך שיעור מובנה ואני יודעת איפה כל אחת נמצאת ביחס לקטע הנלמד.
עם הזמן, הכוריאוגרפיות מתפתחות, בהתחלה המוסיקה יותר פשוטה לאוזן, ולאט לאט הדברים נעשים יותר מורכבים, ומתחילים להתחלק לסגנונות, ולהתייחס לסגנונות באופן ספציפי.
סגנונות הריקוד הנלמדים בסטודיו הם :סגנון הבלאדי (מקל ומלאיה), הקלאסי )צעיף), פופ-שעבי, פולקלור (הסעידי, נובי, חג'לה, חליגי'י), וסגנונות ייחודיים של רקדניות שהשפיעו על התפתחות הריקוד המצרי לאורך השנים כמו, רקדניות שונות משנות החמישים, מחמוד רדא, נגואה פואד, פיפי עבדו, סוהיר זכי, מונה סעיד, דינה, דנדש וכו' ובקבוצות יותר מתקדמות אני כבר ממש מלמדת איך לבנות ריקודים.
 
סדנא להכנת חגורת ריקודי בטןמכיוון שאני מאמינה כי על מנת לרקוד חייבים התלמידים, להבין, לחוש ולהרגיש מאיפה הריקוד מגיע, חשוב לי מאוד להעשיר את התלמידים בהוויה התרבותית שמסביב לריקוד. אני עושה סדנאות של צפייה בקלטות וידאו של רקדניות ומרצה עליהן, אני מסבירה את ההיסטוריה של הריקוד והתרבות סביבו ודואגת שיהיו כאן בסטודיו הרבה מאוד מאמרים בנושא מהאינטרנט. במפגש עם מוסיקה חדשה אני מספרת על הזמר, על המילים של השיר כיוון שאני מאמינה שאי אפשר לרקוד בלי להבין מה הסיפור מאחורי הריקוד. אני עורכת סדנה של הכנת בגדים מקצועיים – חגורות, חזיות וכו', שמאפשרת לתלמידים להיות מכף רגל ועד ראש יצירה עצמית.
כלי למידה נוסף שאני משתמשת בו הוא צילום וידאו של התלמידות עצמן; אני מצלמת אותן, בדרך כלל באמצע ריקוד, ומבקשת מהן להסתכל כל אחת על עצמה ולחשוב על דבר אחד שהיא עושה יפה והשתפרה בו, ודבר אחד שהיא צריכה להשתפר בו. זה לא קל מבחינה רגשית לראות את עצמך בוידיאו, אבל בגלל שאנחנו מן קהילה קטנה, כמו משפחה, אז זה נוח יותר. זה כלי מאוד מלמד והתלמידות באות לפה בשביל ללמוד, אז הן לוקחות את האפשרות בשתי הידיים.
 
מסיבה בסטודיואני מאמינה שאם מגיע אדם שמוכן לעבוד וללמוד, מוכן לעבור שינוי, הוא בטוח יתקדם. אני חושבת שמה שיפה פה בסטודיו שיש מקום לכל אחד, שבא עם רצון ללמוד. אין איזו תבנית שאתה צריך להיראות בצורה מסוימת או להיות בגיל מסוים, כל אדם יכול למצוא את עצמו פה, אם הוא בא ללמוד.
מעת לעת  אני עושה ערבי הופעות כדי ליצור שיא של תהליך, לא לרקוד רק מול המראה אלא מול קהל. מרגש לראות איך בערב הזה כולם כל כך מפרגנים אחד לשני.
 
מאוד איכפת לי מהתלמידים, איכפת לי שהם יצליחו, שהם יתקדמו, כל אחד וההצלחה שלו – אם זה להופיע או  ללבוש פתאום חולצה צמודה , אני אעודד את זה. אני פה בשבילם, וזה משפיע על כל האווירה של השיעור.
הדבר שהכי חשוב לי להעניק לתלמידים שלי או לעזור להם להגיע אליו, זה אהבה לריקוד ולעצמם. ואהבה מבחינתי היא קבלה, יכולת להאיר את המקומות הטובים.
תגובות : שיטת לימוד ריקודי בטן
למעלה
הוסף תגובה חדשה:
מיה טולדנוהגב
הי מותק, התגלגלתי לאתר שלך ורציתי להחמיא לך על התענוג. בטוחה שכמו שכיף לקרוא את המילים שלך, כיף ללמוד אצלך בסטודיו. דרך אגב- אני נהנית מאוד מחגורת הפייטים שקניתי אצלך.. שתהייה שנה מצויינת, מיה.
אילאילהגב
תודה רבה על כל המחמאות. נשיקות.
אילאיל מאוד התחברתי לגישה שלך, מקסים ומרגש בהצלחה
היי אילאיל, את לא מבינה כמה התגעגעתי!!! האתר יצא מהמם ומושקע וכ"כ משקף באמת את האווירה המדהימה שקיימת בסטודיו ושאת כמנטורית משדרת!! התקדמות כ"כ יפה מימי הסטודיו ברח' התבור וכל שנותר זה להתגאות ולהעריץ .... נשיקות :-)
נהניתי מאוד לקרוא. הכתוב נותן הצצה לנשמה שלך,איזו אישיות עשירה וחיובית את. תבורכי.
מפת האתר
>