ריקודי בטן

רקדנית הבטן דינה

תגובות חזור

תרגום לראיון עם רקדנית הבטן המצרייה דינה שנערך  בשנת 2003 , לאחר שעברה תקופה קשה בחייה בעקבות פרסום הקלטת הלוהטת . היא מדברת על העליה למכה, על החלטתה לקחת פסק זמן מההופעות ועל מה שעושה אותה מאושרת.

דינה  יושבת בבוטיק של אחותה במוהנדסין (שכונה יוקרתית בקהיר), שותה נס קפה ומדברת בחביבות עם לקוחות שנכנסים לחנות. היא נראית נינוחה ושמחה, אין זכר לחיגאב (לבוש דתי צנוע) שהשמועות אומרות שהחלה ללבוש. שמועות שכנראה נבעו לאחר  שחזרה מהחאג' (מנהג עליה לרגל למכה) בערב הסעודית  בפעם הראשונה.
"אנשים לא יחשבו שהשתנתי" היא אומרת ורומזת על חזרה לבמה. זהירה אך פתוחה, רצינית אך עם זאת קלילה, נראית כאותה
דינה שמעריציה מכירים ואוהבים. סמוך לבוטיק של אחותה, בנה בן השלוש וחצי- עלי משתתף ביום הולדת במקדונלד והיא לא יכולה שלא להציץ עליו מפעם לפעם. כשהיא חוזרת היא מגחכת שבידה צעצוע ומודה "לפעמים ככל שאני מתבגרת אני מרגישה שאני נעשית צעירה יותר, אני משועשעת מהדברים הטיפשיים ביותר".
בפעם האח
רונה שדינה הופיעה לפני הקהל הרחב זה היה בתוכנית טלויזיה ממלכתית בה נשאלה על שערוריית "הקלטת הלוהטת", יותר מחצי שנה היא נמנעה מהתקשורת ועסקה בהפרכת שמועות לגבי תוכניותיה העתידיות. התקשורת לא היתה לצידה של דינה בתקופה האחרונה אך בזכות אהדת הקהל ואישיותה החזקה של דינה היא הצליחה להתמודד ולעבור את התקופה הקשה. דינה השאירה חלל ריק בעולם ריקודי הבטן כשהפסיקה להופיע בתקופה, חוסר שהורגש גם בעולם ריקודי הבטן מחוץ למצריים. מה שכולם מעוניינים לדעת: האם היא חוזרת?

דינההיו שמועות רבות שאת חוזרת להופיע בסמירמיס. האם את חוזרת להופיע בקרוב?
כרגע לא החלטתי האם ומתי לחזור להופיע במועדוני לילה או לא, אני עדיין חושבת על זה.
האם את מודעת לכמות האנשים במצריים ובחו"ל שעצוב להם שאת לא רוקדת?
גם אני עצובה, כולנו חולקים את אותה עצבות.
מה עוצר בעדך, את לא מתגעגעת לרקוד?
להתגעגע למשהו ולהתגעגע לעשות אותו אלו שני דברים שונים. אם אני נפרדת ממישהו לדוגמא ואני מתגעגעת אליו, אבל הוא שונא אותי, למה שאחזור אליו. למילה געגוע אין מקום בעסקים ואפילו שאני אוהבת את הריקוד, גם לאהבה אין מקום שמדברים על עסקים. אפשר לאהוב מישהו מבלי שתהיה מסוגל לגור איתו.
רבים מאיתנו חשבו עליך כעל אדם שמאמין בעצמו, שלא יתרחק מהבמה בגלל רכילויות. למה בחרת להתרחק מעיניו של הקהל למשך כל כך הרבה זמן?
מה שקרה לי גרם לי לאבד אמון באנשים אחרים ולא באמון שלי בעצמי. התאכזבתי מכל כך הרבה אנשים, לא רק מהאנשים שעשו לי את זה ,אלא גם מהדרך שהתייחסה אלי התקשורת. לפעמים אתה פשוט מרגיש שאתה צריך להיות לבד, רחוק מכולם, לחשוב על חייך ולהיות עם אנשים שאיכפת להם ממך.
חזרת עכשיו מבירות. האם את השהות שם היא סוג של בריחה בשבילך?
אני לא צריכה לברוח. לא עשיתי דבר רע בשביל שאני אצטרך לברוח בגללו. אם הייתי מרגישה אשמה, אולי הייתי מרגישה שאני צריכה לעזוב, אבל זה לא המקרה. בכל מקרה אם הייתי מרגישה ככה לא הייתי נוסעת למדינה ערבית. אנשים אוהבים לדבר בלבנון אפילו יותר מהאנשים במצריים. אני נוסעת לביירות לבקר חברים ולבלות.
מה היתה המוטיבציה שלך להתראיין לתוכנית הטלויזיה של הלה סרחן (תוכנית טלויזיה לבנונית פופלארית בעולם הערבי) ? האם את חושבת שהראיון היה הוגן?
רציתי להתראיין בטלויזיה ולדבר על מה שקרה מפני שרציתי שכולם ידעו את הצד שלי בסיפור. בית המשפט שפט אותו (בעלה לשעבר שצילם אותה ללא ידיעתה והפיץ את הקלטת) לשנה כאשר בפועל הוא כמעט לא ריצה זמן בכלא. העיתונים כתבו על זה מעט מאוד בעוד שעלי כתבו בכל מקום ושפטו אותי בתקשורת. זה לא היה הוגן. הרגשתי שהראיון היה מכובד והוגן. לאחר מכן אנשים רבים באו אלי ואמרו לי שהם בכו ביחד איתי בזמן הראיון, הם התחננו שאני לא אתראיין יותר בגלל שאני גורמת להם לבכות וקשה להם לראות אותי במצב הזה.
איזה שיעור למדת כתוצאה ממה שקרה לך?רקדנית בטן דינה
למדתי מה שכולם לומדים על החיים, שיש עליות וירידות, שאתה צוחק ובוכה, למדתי גם מי הם החברים שלי באמת, תמיד יש לנו חברים שאנחנו לא בטוחים לגביהם ועכשיו אני יודעת מי הם.
איך היתה ההרגשה ללכת לעשות חאג'? זה שינה את הרגשתך?
זה היה נהדר. הרגשתי שהכאב עוזב אותי. כמובן שזה גם קשה פיזית ומתיש עם 3 מיליון אנשים שהולכים לאותו המקום ועושים את אותם הדברים באותו הזמן, לא קל אבל הרגשתי טוב שם. התוודעתי לעובדה שהכוח של אלוהים גדול יותר מהכל והבעיות שלך מתגמדות בהשוואה אליו.
איך את מעבירה את הזמן בחודשים האחרונים?
עם הבן שלי, חברים ומשפחה. בפעם הראשונה מזה שנים שאני יכולה לעשות הרבה דברים שלא יכולתי בגלל העבודה. אני מטיילת, נוסעת לארצות הברית לבקר את אחי וגם להורגדה ולשארם לנוח על שפת הים ולבלות בקיץ כמו בן אדם נורמלי. אני יוצאת בלילות, לחתונות, פתיחות, מסיבות ועושה עוד דברים שבחיי היום יום לא היה לי זמן כמו ללכת לרופא שיניים.
מאז שאת לא מופיעה נראה שיש מעט רקדניות בטן. איך את רואה את העתיד של ריקודי הבטן?
זה נכון שלא קורה הרבה בתחום ואני עצובה לגבי זה. אני לא מבינה מה קרה.כשהתחלתי היו לפחות 6 כוכבות גדולות: סוהיר זכי, נגואה פואד, עזה שריף ועוד אחרות.אחריהן היו עוד 6 רקדניות פחות נחשבות. שאנשים היו יוצאים לבלות ולראות הופעה היו להם אפשרויות בחירה מבין הרקדניות. עכשיו אין אף אחת. אני חושבת שהכלכלה אחראית על חלק נכבד מהמצב כיום.  אין כסף לאנשים בשביל לצאת למועדוני לילה ולבזבז, אבל אין לדעת מה יקרה בעתיד. אולי יום אחד רקדנית בטן צעירה תרקוד בסגנון חדש ומראה חדש ותתפוס את תשומת הלב של האנשים ואולי יהיו גם עשר רקדניות, אין לדעת. אני מקווה שהרקדניות המצליחות בעתיד יהיו מצריות ולא זרות, הן צריכות להיות מצריות בגלל שזה הריקוד שלנו.
ההשפעה שלך על ריקודי בטן כיום היא עצומה ולאורך זמן, מה את חושבת על העובדה שחלק גדול מהרקדניות מנסות לחקות אותך?
כמובן שאני אוהבת לראות נערה שרוקדת כמוני, זה מחמאה עצומה אבל בשביל רקדנית מקצועית שמופיעה על במה- אני מציעה לא לעשות זאת. אם עדיין יש לך את המקור, אפילו אם הוא בוידאו, אתה לא תראה את ההעתק. אי אפשר להיות כוכב מלחקות מישהו אחר. למדתי לרקוד מגיל צעיר והבסיס שלי מאוד טוב. למדתי בלט ורקדתי בלהקת פולקלור לפני שרקדתי את הריקוד המזרחי. למדתי עם מורים שונים כמו רעיה חסן ואיברהים עאקף והתאמנתי שעות רבות. אם אצטרך לרקוד עכשיו צ'ה צ'ה, היפ הופ או ריקוד ספרדי אני יכולה, עבדתי קשה להגיע למקום בו אני נמצאת. צריך בסיס טוב כדי לפתוח בקריירת ריקוד, לפתח סגנון משלך, להיות רציניים ולהשקיע באימונים.
רקדנית בטןאת מתאמנת ושומרת על כושר עכשיו שאת לא מופיעה?
כמובן, ( היא תופסת חלק מהבטן הלא קיימת שלה) זה מאוד חשוב. אני חייבת לשמור על הגיזרה. אני אוכלת ואוהבת לאכול, אני חייבת להתאמן (אוכל אהוב? ספגטי). אני מתאמנת בחדר כושר ובסטודיו הפרטי שלי. יש לי משמעת חזקה באימונים. אני לא רוקדת בבית אבל אני עושה מתיחות ואימון אירובי.
את תכננת לפתוח סטודיו לריקוד וללמד. זה קורה?
כרגע לא, התוכנית בהקפאה. זה לא הזמן הנכון. בית הספר קיים כרגע באתר שלי ומתי שאני נוסעת לחו"ל ללמד.
מה התוכניות שלך לעתיד?
אין לי תוכניות מיידיות אבל התחלתי להרגיש טוב יותר ובקרוב אתחיל לקבל החלטות. אסור לעשות החלטות לגבי העתיד שנמצאים במצב לא טוב מפני שאז עושים החלטות לא טובות. בימים אלו אני מסיימת את הצילומים לתוכנית טלויזיה לכבוד הראמאדן עם הבמאי מוחמד עבד אלנאבי. התחלנו לצלם כבר שנה שעברה ואני מאוד נהנית מזה, בזכות זה שאני אוהבת לרקוד יש לי מקום להוכיח את עצמי בסגנונות ריקוד שונים, התלבושות נהדרות ויש לי מקום להיות יצירתית ולהביא רעיונות משלי לעיצוב כך שהן שלי בסופו של דבר.
את פרפקציוניסטית?
כן, אנשים אומרים כך למרות שאנחנו חיים במדינה שקשה להיות בה פרפקציוניסטית. לאנשים אין את אותם סטנדרטים שלי יש והם תמיד מנסים לכפות עלי את הטעם שלהם – אני כל הזמן אומרת, לא, אני לא רוצה את זה ככה ואני כן רוצה את ככה. בגלל שככה זה יותר טוב.
מהם סדר העדיפויות שלך בימים אלו?
לפני חמש שנים , לפני שעלי נולד אני הייתי בראש סדר העדיפויות, עכשיו זה הוא. כולנו משתנים שאנחנו מתבגרים אבל שאת נהיית אמא את חוזרת להיות כמו ילדה. כל החיים עבדתי קשה אבל אני לא חושבת על העבודה בתוך סדר העדיפויות שלי רק כמשהו שאני צריכה לעשות כמו לנשום. בראש סדר העדיפויות שלי הם האנשים שאני אוהבת.
 
זמן קצר לאחר פרסום הכתבה דינה חזרה להופיע במצריים וברחבי העולם. למרות אותן שמועות על חזרתה בתשובה אין זכר לכך בהופעתה החיצונית. היא אותה דינה של פעם.
קטעי וידאו מאחת מהופעותיה בסמירמיס לאחר שחזרה לבמה: 
הופעה של דינה

 

תגובות : רקדנית הבטן דינה
למעלה
הוסף תגובה חדשה:
אברהימהגב
תמשיכי כך חמודה
רוניקהגב
כיף לכולנו שהיא חזרה :)
מפת האתר
>